Principals trets climàtics del 27 de setembre

PUBLICADA EL 10/09/2015L’estudi es basa en l’anàlisi de les dades diàries de temperatura i precipitació a una trentena d’observatoris catalans, pel període de referència 1981-2010.

El percentatge de dies amb precipitació en un 27 de setembre oscil·la entre el 10% i el 24%, essent l’àmbit pirinenc i de les Terres de l’Ebre els que presenten valors més elevats.

El Servei Meteorològic de Catalunya ha analitzat els principals trets climàtics que caracteritzen el 27 de setembre (27S), data de les eleccions al Parlament de Catalunya.

L’estudi es basa en els valors diaris de temperatura màxima, temperatura mínima i precipitació registrats a trenta-una sèries climàtiques catalanes i dins del darrer trentenni de referència, 1981-2010. En climatologia s’estipula en trenta anys el període mínim per a tenir una bona representativitat climàtica d’un indret.

Temperatura

La temperatura mitjana d’un 27S típic oscil·la entre els 20 ºC i els 21 ºC a les comarques meridionals i del litoral, i entre els 13 ºC i els 15 ºC a les valls del Pirineu i Prepirineu. La mitjana de la temperatura màxima presenta una distribució similar: els 25 ºC i 27 ºC  són habituals al sud i al pre-litoral, mentre que al Pirineu, façana litoral i algunes conques interiors s’assoleixen temperatures inferiors, de 20 ºC a 23 ºC. Pel que fa a la mitjana de la temperatura mínima, novament és l’àrea pirinenca i prepirinenca la que assoleix habitualment temperatures inferiors als 10 ºC, mentre que a la costa i el pre-litoral oscil·la al voltant dels 13 a 16ºC.

Dins del trentenni 1981-2010, majoritàriament l’any 1988 va assolir les temperatures més elevades en un 27S, amb una màxima que va superar els 30 ºC a diversos indrets. Per contra l’any 1995, fou el més fred amb temperatures mínimes inferiors als 5ºC al Pirineu i a les valls de l’interior. Per a més detalls, consulteu la taula següent.

SèrieTMm (°C)TXm (°C)TXx (°C)ANY TXxTNm (°C)TNn (°C)ANY TNn
A. Girona-C. Brava17.924.427.8198811.55.81995
Arenys de Mar19.623.327.0200916.011.61995
Barcelona – Aeroport20.124.427.3199815.811.61991
Barcelona – Fabra16.922.827.2198714.89.01993
El Pont de Suert13.121.127.219884.9-2.91984
El Vendrell19.324.828.5198713.88.01995
Figueres-Cabanes18.124.534.1198311.65.31981
Flix-Vinebre18.926.332.9199611.66.31995
Girona17.625.130.0198810.14.11995
Granollers19.625.129.2200214.010.51995
Igualada18.224.532.8198311.97.02010
L’Estartit18.822.626.8198915.09.41995
Lleida18.124.729.8198811.55.11995
Malla14.922.428.019887.41.51995
Manresa17.624.129.5198711.15.51995
Moià15.520.727.4198810.45.82007
Montblanc18.224.229.0199012.27.01984
Oliana15.723.030.219888.51.62010
Olot16.323.830.019888.85.01995
Reus19.124.428.0198713.77.22010
Ripoll15.322.630.019888.00.02007
Roquetes-Ob. Ebre20.926.731.9198715.110.31981
Tàrrega17.423.228.8198811.65.51995
Terrassa18.623.626.6198813.59.41995
Tivissa18.023.928.6198812.26.71995
Tremp16.223.730.319888.61.11984
Valls18.224.127.2198712.47.72002
Vic16.022.628.119889.44.01995
Vielha12.819.125.319886.5-0.42010
Vilafranca del Penedès18.123.928.5198712.38.01995
Vilalba dels Arcs19.124.931.0198813.38.02010

TMm: Temperatura mitjana (°C) / TXm:  Mitjana de la temperatura màxima (°C) / TXx: Temperatura màxima absoluta (°C) / TNm: Mitjana de la temperatura mínima (°C) / TNn: Temperatura mínima absoluta (°C)

Precipitació

L’estudi s’ha centrat a analitzar el percentatge de dies amb precipitació en un 27S i dins del trentenni 1981-2010, per a trenta-una sèries climàtiques del país. Concretament, s’han definit tres llindars: precipitació apreciable (≥0,1 mm/24h), precipitació moderada (≥ 5 mm) i precipitació destacada (≥20 mm/24h).

El percentatge de dies amb precipitació apreciable oscil·la entre el 10% i el 24%. Les Terres de l’Ebre i el Pirineu són els sectors amb percentatges més elevats, per damunt del 20%, mentre que als sectors propers a Osona i al Moianès els percentatges volten el 10%.

Pel que fa al percentatge de dies amb precipitació moderada (superior als 5 mm/24h) no supera el 10% en cap de les sèries analitzades, i pels dies amb precipitació destacada (superior als 20 mm/24h) el percentatge cau al 3% o 4%.

El mapa il·lustra la distribució espacial del percentatge de dies de precipitació apreciable i es donen més detalls a la taula immediatament següent.

En definitiva la climatologia del 27S presenta encara trets propers a l’estiu, més que no pas de la tardor. No hi són estranys els dies calorosos, fins i tot amb una temperatura màxima superior als 30ºC i el percentatge de dies plujosos és baix a bona part del país. A excepció del Pirineu i determinats punts del sud del país, on un  de cada cinc dies sol ploure, a la resta aquesta probabilitat és inferior.

Mapa prob PPT 27S_definitiu
Sèrie%dPPT (≥0,1 mm)%dPPT (≥ 5 mm)%dPPT (≥20 mm)PPTx24hANY PPTx24h
A. Girona-C. Brava17%3%0%6.22003
Arenys de Mar17%3%3%36.62003
Barcelona – Aeroport17%3%3%64.82003
Barcelona – Ob. Fabra19%7%3%27.52003
El Pont de Suert17%7%0%13.01981
El Vendrell10%7%3%27.02003
Figueres-Cabanes22%13%0%16.01988
Flix-Vinebre17%3%0%19.51985
Girona13%3%0%8.22003
Granollers14%10%0%16.02000
Igualada14%4%0%11.42003
L’Estartit13%7%3%23.82003
Lleida17%3%0%15.52003
Malla10%3%0%11.82003
Manresa14%0%0%2.91993
Moià10%3%0%5.62003
Montblanc14%4%0%10.22000
Oliana13%3%0%8.62003
Olot20%10%0%15.02003
Reus17%7%3%42.01985
Ripoll23%3%0%18.02003
Roquetes – Ob Ebre23%10%3%31.61985
Tàrrega11%0%0%1.01991/2001
Terrassa17%3%3%21.02003
Tivissa10%3%3%95.01985
Tremp14%4%0%7.01985
Valls24%7%0%10.02000
Vic10%3%0%14.31990
Vielha23%7%4%48.01992
Vilafranca del Penedès13%3%3%38.62003
Vilalba i els Arcs13%7%3%26.61985

%PPT 1 mm:  Percentatge de dies amb PPT ≥ 0,1 mm / %dPPT 5 mm: Percentatge de dies amb PPT ≥ 5 mm / %PPT 20 mm: Percentatge de dies ≥ 20 mm (%) / PPTx24h: Precipitació màxima en 24 hores (mm)

Data d'actualització: 19.10.2020